2025-03-17 12:01:19
Personuppgifter - e-tjänster företagens inrapportering
Här informerar vi om hur Energimarknadsinspektionen (Ei) behandlar personuppgifter i samband med företagens inrapportering till Ei, samt vilka rättigheter du har som registrerad.
Personuppgifter är alla typer av uppgifter som kan knytas till en enskild levande individ – direkt eller indirekt. När och hur personuppgifter får användas regleras bland annat i dataskyddsförordningen (GDPR).
Energimarknadsinspektionen (Ei) är personuppgiftsansvarig för de uppgifter vi samlar in.
Hantering av personuppgifter i Ei:s e-tjänster för inrapportering
När energiföretagen för el, fjärrvärme och naturgas använder Ei:s digitala e-tjänster för att rapportera in uppgifter till oss sker personuppgiftsbehandling. Främst vid behörighets- och ärendehantering i e-tjänsterna. Men personuppgiftsbehandling kan också förekomma vid annan hantering i samband med inrapportering av uppgifter till Ei som till exempel kontakt via mejl eller brev.
Ei är personuppgiftsansvarig för behandlingen av personuppgifterna och uppgifterna hanteras i enlighet med de bestämmelser som regleras av gällande dataskyddslagstiftning.
Vi behandlar följande personuppgifter:
- Personnummer
- För- och efternamn
- Telefonnummer
- E-postadress
- Postadress (sällan men kan förekomma).
Är det första gången som företaget ska använda Ei:s e-tjänster behöver firmatecknare ansöka om behörighet för sig och sitt företag. Det är firmatecknaren som måste göra den inledande behörighetsansökan genom att skicka in en ifylld blankett till oss.
Behörighet till våra e-tjänster finns för att vi ska kunna verifiera att bara behöriga personer kan rapportera in företagets uppgifter till Ei. När behörighetsansökan godkänts av Ei kan den som har behörighet som firmatecknare på egen hand administrera behörigheter och personuppgifter för fler personer på företaget i Ei:s E-tjänsteportal. För att logga in i E-tjänsteportalen krävs mobilt BankID.
Ei tillämpar gällande integritetslagstiftning vid all behandling av personuppgifter
Den rättsliga grunden för att behandla dina personuppgifter är uppgift av allmänt intresse och myndighetsutövning. Vi sparar personuppgifter så länge som det krävs för att uppfylla ändamålet med behandlingen eller så länge som vi är skyldiga att göra detta. Därefter raderas personuppgifter, om du/företaget inte tidigare valt att själv ta bort uppgifter i e-tjänsterna eller kontaktat oss om borttagning.
Offentlighetsprincipen
Som myndighet omfattas Ei av offentlighetsprincipen. Det innebär att alla handlingar, inklusive personuppgifter, som inte är arbetsmaterial är allmänna handlingar, och kan komma att lämnas ut till den som begär det.
Kontakta oss angående personuppgifter
Har du frågor om vår behandling av personuppgifter, eller vill använda dig av dina rättigheter, kontakta vårt dataskyddsombud.
Är du inte nöjd med vår behandling av personuppgifter
Om du inte är nöjd med vår behandling kan du vända dig till Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) Länk till annan webbplats..